Odborná exkurzia v Bratislave

Dňa 8. novembra 2023 sa žiaci piateho ročníka pod vedením učiteľov TOP Ing. Baďurovej, Ing. Lipkovej, Ing. Miksovej, Ing. Sklárovej, Ing. Šiškovej a Ing. Zelenayovej zúčastnili odbornej exkurzie v Bratislave. Žiaci V. A, V. B a V. C absolvovali odbornú prednášku v Národnej banke Slovenska o postavení banky, úlohách banky v eurosystéme, spolupráci s ostatnými bankami, o ochranných prvkoch eurobanoviek a ekonomickej stabilite Slovenska. Žiaci počas prednášky reagovali na položené otázky a za správnu odpoveď dostali cenu v podobe pokladničiek, zlatej tehly a pod. Keďže všetky pripravené ceny boli rozdané, žiaci preukázali adekvátne vedomosti z oblasti finančnej gramotnosti. Najaktívnejší žiaci mali možnosť – sa presklenými výťahmi vyviezť na 30 poschodie budovy NBS a pozrieť si panorámu Bratislavy a priľahlých štátov – Rakúska, Maďarska. Nezabudnuteľný zážitok!

V. D sa zúčastnila prednášky v NR SR, kde sa dozvedeli o vzniku SNR, jej úlohách a postavení. Okrem zaujímavých informácii si žiaci mali možnosť prezrieť priestory budovy, kde je inštalovaná séria siedmich malieb na drevených platniach od slovenského výtvarníka Albína Brunovského. Žiaci mali možnosť si prezrieť aj dary zahraničných politikov. Na záver prehliadky boli v  rokovacej sále, kde si vypočuli informácie o histórii budovy SNR a boli oboznámení so zasadacím poriadkom rokujúcich a hostí na zasadnutí parlamentu. Žiaci sa aktívne zapájali do výkladu Mgr. Adamišina, ktorý nás sprevádzal, rôznymi otázkami z aktuálneho diania na politickej scéne. Žiaci odchádzali z oboch inštitúcii plný nových informácií a poznatkov, ktoré určite využijú v ďalšom štúdiu. Ďakujeme učiteľom TOP za prípravu a priebeh exkurzie.