Erasmus + Holandsko

Konečne aj naša škola dostala príležitosť zúčastniť sa projektu Erasmus, ktorý uskutočňuje výmenné pobyty po celom svete. 
Prvou z piatich zastávok bolo Holandsko, kde prišli študenti z Talianska, Portugalska, Španielska a napokon my - Slováci (Natália Horváthová, Ema Bečková, Zuzana Staníková, Viktória Humajová a Dominik Kožík)
Cesta bola náročná - museli sme vstávať skoro ráno, aby sme stihli let z Viedne o 7:00. Pre niektorých z nás bol aj to zážitok, keďže sme boli v lietadle prvýkrát. Úspešne sme všetko stihli, let bol bezpečný a pokojný, okrem zaľahnutých uší snáď aj bezproblémový. Z letiska v Düsseldorfe nás vyzdvihol šofér, ktorý nás zviezol do Hornu, do školy. Škola Sint Ursula na prvý pohļad vyzerala veľmi udržovane a vynovene, vnútri to bolo hotové bludisko ale všetko bolo nové a typicky holandské - tehlové. Naše rodiny si nás vyzdvihli priamo zo školského parkoviska a odviezli nás do našich týždňových domovov. Program na prvý deň bol na nás, mohli sme si oddýchnuť alebo ísť sa poobzerať po okolí, prípadne ísť do Roermondu, čo je mesto najbližšie k Hornu a okolitým dedinám, v ktorých sme bývali. Nasledujúce dni sme s našimi rodinami navštívili Maastricht, Volkennburg a už spomínaný Roermond. V každom meste sme mali možnosť vidieť niečo iné - od vianočných trhov zabudovaných v jaskyni, cez dizajnerský outlet plný drahých a luxusných značiek, po katedrály, kostoly a uličky preplnené ľuďmi. 
Samozrejme, že sme chodili aj do školy, kde sme ako skupiny pracovali na projekte s témou start-up, každý sme mali vymyslieť produkt do školskej jedálne, určiť cenu, nakresliť plán, vymyslieť logo, slogan, všetko čo treba na dobrú propagáciu produktu. Posledný deň sme museli odprezentovať naše nápady pred triedou a taktiež ich aj v kuchynke pripraviť. Dostali sme aj možnosť ochutnať všetko čo ostatní vymysleli a musím povedať, že niektoré sa fakt podarili. Aby si niekto nemyslel, že sme celé dni len sedeli v škole a vymýšľali projekt, tak musím podotknúť, že škola nám zorganizovala dva výlety: do nemeckého mesta Aachen a do Amsterdamu. V Aachene sme samozrejme mohli nakupovať, prezrieť si nádherné vianočné trhy žiariace vianočnou atmosférou, farbami a vôňou tých najchutnejších jedál. Na záver sme navštívili obrovskú katedrálu s bohatou a zaujímavou históriou. Najviac sme sa všetci tešili do Amsterdamu, pretože je to slávne mesto vyhľadávané turistami s krásnymi tradičnými holandskými stavbami a množstvom obchodov. Našou prvou zastávkou boli múzeá, ďalší nasledoval strašidelný dom, v ktorom bola v niekoľkých scénkach na rôznych miestach zobrazená temná stránka histórie Amsterdamu predvádzaná šikovnými hercami. Herci nám priblížili napríklad ako fungovali mučiace nástroje, za čo boli ľudia v minulosti odsúdení a upálenie čarodejnice. Po skončení nasledovalo všetkými obľúbené nakupovanie. Vrátili sme sa večer, všetci veľmi unavení. Posledný deň sa niesol v duchu ukončenia projektov a prezentovania našich nápadov. Po náročnom týždni nám v škole pripravili kultúrne popoludnie spojené s oslavami sviatku Sinterklass (Saint Nicholas - Svätý Mikuláš). Čakali nás hry, kvízy a občerstvenie na spriemnenie posledných chvíľ pokope. Posledný deň bol pre mnohých ťažší ako si mysleli, že bude. Takmer všetci plakali, objímali sa a sľubovali si, že sa určite navštívia.
Týmto by som sa chcela v mene nás všetkých, ktorí sme dostali možnosť sa zúčastniť tohto projektu prihovoriť ostatným, pre ktorých táto príležitosť znie zaujímavo - určite choďte do toho a nemajte strach z nových miest a ľudí a nebojte sa neúspechu. Popredu gratulujem tým, ktorí dostanú šancu sa zúčastniť, pretože všetky zážitky a spomienky vám ostanú navždy a ľudia ktorých stretnete sú naozaj jedineční a nezabudnuteľní.

študenti 2. ročníka