Erasmus+ Sicília

V dňoch 23.2. až 2.3.2019 sme sa zúčastnili projektu Erasmus+. Našou destináciou bola Sicília. Išli sme v zostave: Terézia Budkeová a Sarah Sekáčová z 2.A, Jakub Posluch, Jasmína Hlbocká a Leontína Kotuš z 2.D.

Z Piešťan sme odchádzali v sobotu ráno. Čakala nás dlhá cesta na Sicíliu cez Viedeň a Frankfurt. Do Palerma sme dorazili okolo piatej, s našimi hosťujúcimi rodinami sme zvítali až neskoro večer.

V nedeľu sme každý prežili s našimi hosťujúcimi rodinami, nakupovali sme, zoznamovali sme sa s novými miestami, ľuďmi, zvykmi a s miestnymi chuťami. Ja som si hneď obľúbila sicílske jedlo Arancíno.

V pondelok sme sa stretli na hlavnom námestí, kde sme sa rozdelili do skupín, v ktorých sme chodili po meste a hľadali rôzne pamiatky. Po obhliadke mesta sme navštívili miestnu radnicu, kde nás privítal zástupca primátora mesta Sciacca. Po obede sme sa presunuli do školy, kde sme prezentovali naše pripravené projekty o startupoch. Spolu s nami prezentoval svoje statupy aj študenti z Portugalska, Španielska, Holandska a Talianska.

V utorok nás čakal výlet do hlavného mesta Palerma, kde sme videli množstvo krásnych ulíc, budov a pamiatok. Navštívili sme tiež bábkové divadlo, kde nám herci zahrali talianske bábkové divadlo.

V stredu sme sa v škole venovali zakladaniu firiem a mali sme prednášku od miestneho rybára, ako si založil svoj rybársky business. Po obede sme mali každý individuálny program s našimi hosťujúcimi kamarátmi. Ja som stredu využila na poobedňajší beh po meste a hlavne po pláži. Nemohla som si nechať ujsť krásne sicílske more. 

Štvrtok bol opäť výletný deň, navštívili sme historickú pamiatku Sciacci, kde nás miestni žiaci prekvapili s prichystaným programom. Po prehliadke tohto čarovného miesta sme sa presunuli do vzdialeného mestečka Arigenta. Prvou zastávkou boli nákupy a potom nás čakala prehliadka údolia chrámov, ktorého súčasťou je i Chrám Concordia, ktorý pochádza z 440 pred n. l.

Piatok bol pre všetkých Talianov veľký deň. Začali sme v škole ukončením nášho projektu a vyrazili  sme do ulíc zisťovať reálny záujem náhodných ľudí o náš startup. Po tejto aktivite nás už čakala len zábava. Navštívili sme múzeum karnevalu, ktorý je typický pre Sciaccu a učili sme sa tancovať ich karnevalové tance. Po skončení školy sme si užili obed s novými kamarátmi, pri ktorého príprave som samozrejme ako hoteláčka nechýbala a učila sa od miestnych. Tak a teraz prišli na rad veľké prípravy na karneval, ale v našom prípade i balenie, lebo na ďalší deň sme skoro ráno odchádzali. Absolvovali sme spoločnú rozlúčkovú večeru so všetkými žiakmi tejto mobility a po večeri sme vyrazili do ulíc mesta kde už začal karneval.

Ráno po karnevale sa nám veru ťažko vstávalo. Sobota bol deň odchodu, čo znamenalo veľa lúčenia, u niektorých bolo i zopár sĺz za novými kamarátmi. Cesta domov bola opäť dlhá, ale v sobotu večer sme šťastne dorazili domov a po týždni sme sa zvítali s najbližšími.

Terézia Budkeová