Exkurzia do Poľska

V dňoch 7. a 8.septembra 2017 sa študenti III.C triedy spolu s vyučujúcimi Mgr. Tatianou Drahovskou a Mgr. Dianou Jánošíkovou zúčastnili na 2-dňovej exkurzie do Osvienčimu a Krakova .

Prvý deň exkurzie sme navštívili miesto bývalého koncentračného tábora Osvienčim I ( Auschwitz ) a Auschwitz – Birkenau.

Koncentračný tábor Auschwitz I a Auchwitz – Birkenau sa stali symbolom holokaustu z obdobia konca druhej svetovej vojny. Tábor Auchwitz – Birkenau bol zriadený v roku 1941, počas jeho fungovania doň bolo deportovaných asi 1,3 milióna Židov, Poliakov, Rómov, homosexuálov a ďalších „nepriateľov národného socializmu“. Presný počet obetí nie je známy, odhaduje sa, že približne 1,1 milióna ľudí bolo v tábore zavraždených, asi 900-tisíc bolo deportovaných hneď po príchode do plynových komôr. Na následky neľudských životných podmienok zahynulo na podvýživu a rozšírené choroby približne 250-tisíc zajatcov. Koncentračný tábor bol v roku 1979 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Druhý deň exkurzie sme navštívili mesto Krakov.

Krakov so svojimi 800 000 obyvateľmi je po Varšave druhé najväčšie mesto Poľska. Jeho centrum s pamiatkami (Staré Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel, Kazimierz) tvorí kompaktný celok a je základnou prehliadkovou trasou Krakova.

Hrad Wawel ospevujú všetci, ktorí ho už videli. Je symbolom Poľska a srdcom poľskej histórie. Poľskí králi v ňom sídlili celé stáročia a aj po tom, ako sa hlavným mestom stala Varšava, sa korunovačné slávnosti konali tu a aj králi boli pochovávaní v tunajšej katedrále.

Hlavné námestie - Rynek Główny - patrí svojimi rozmermi (200 x 200 m) k najväčším v Poľsku. Založené bolo v roku 1257 a aj keď bolo mnoho budov prestavaných, zachovalo si svoju historickú tvár.