Návšteva z Indonézskeho veľvyslanectva

Vybraní žiaci školy mali dnes jedinečnú príležitosť zúčastniť sa výuky prípravy jedál Indonézskej kuchyne. Výučbu viedli skúsení pracovníci Indonézskeho veľvyslanectva. A na záver sa spoločne ochutnávalo.

Kuchyňa krajín Juhovýchodnej Ázie je tradične veľmi rozmanitá, voňavá s intenzívnymi chuťami a farbami, ktoré potešia chuťové bunky aj oči pri servírovaní. Indonézia v tomto smere nezaostáva a svetu dala niekoľko chutných jedál.

Veľkosť krajiny a náboženská rôznorodosť sa odráža aj v rozmanitosti pripravovania jedál.

Indonézia má 13-tisíc ostrovov, z toho 6-tisíc je obývaných a rovnako ako rôznorodé sú indonézske náboženstvá, národy a ich kultúra, je pestrá aj indonézska kuchyňa. Samozrejme, vychádza najmä z lokálnych surovín, ale na druhej strane je ovplyvnená Indiou, Stredným východom, Čínou, teda krajinami, ktorých národy sa v minulosti do Indonézie dostali a doteraz tam žijú. Nájdeme tu však aj európske vplyvy, pretože Indonézia bola dlhé roky holandskou kolóniou a ešte predtým ju kolonizovali Španieli a Portugalci.

Akokoľvek sa však  jednotlivé kuchyne indonézskych regiónov líšia, základným pokrmom je ryža. Na ostrovoch na východe krajiny, kde klíma neumožňuje jej pestovanie, je to maniok a jam (yams), zelenina, ktorá sa používa ako naše zemiaky, jej hľuzy však môžu vážiť až 70 kilogramov. Používa sa veľa korenia a kokosové mlieko. Veľmi obľúbeným spôsobom prípravy jedla je vyprážanie na množstve palmového oleja. Indonézania majú radi sladké a okrem presladených cukroviniek a koláčov je bežná aj sladko-slaná chuť jedál.