Exkurzia - Oponice

Zamestnanci a pedagógovia našej školy sme dňa 7. 11. 2013 navštívili renesančný kaštieľ v Oponiciach. Na nádvorí kaštieľa nás privítal p. Peter Králik, absolvent našej školy, dnes správca knižnice. Po srdečnom príhovore nás upozornil na fakt, že Apponyiovský kaštieľ po celé roky chátral. V roku 2007 sa začalo s jeho prestavbou a dnes je štvorhviezdičkovým hotelom Chateau Appony s nádherným parkom.

Neskôr sme si prehliadli kaštieľ - obdivovali apartmány, interiér kaštieľa a krásny rozľahlý park. Potulky sme ukončili v severnom krídle kaštieľa, v historickej knižnici. Zrazu sme sa preniesli zo súčasnosti do minulosti. Pán P. Králik spomenul veľa zaujímavostí, týkajúcich sa exponátov. S veľkým oduševnením rozprával o majiteľoch kaštieľa, o tom, ako sa mu podarilo zhromaždiť približne 17000 zväzkov kníh. Dozvedeli sme sa, že kaštieľ bol miestom stretnutia výzamných osobností.

Renesančný kaštieľ v Oponiciach je príkladom toho, že historická knižnica dokáže koexistovať s komerčným priestorom hotela a tak zatraktívniť jeho návštevnosť