Exkurzie z projektu Enviro Tour

Územie európskeho významu Sedliská pri Hlohovci

V stredu 18. 5 sa žiaci 1. B triedy a časť žiakov 1. A triedy zúčastnili tejto environmentálnej exkurzie.

Južnú  časť  tohto  územia  tvoria  krásne  xerotermné (suchomilné a teplomilné) lúky  s poniklecom  a  hlaváčikom, ktoré  boli  v minulosti  využívané  ako  pasienky.  Hlohovčania  toto  územie  volajú  aj  poniklecová  lúčka.   Ako na mnohých miestach na Slovensku, aj tu po zanechaní pastvy vznikli hodnotné lúčne lokality plné kvitnúcich druhov zarastajú náletovými drevinami a kríkmi.

Lokalitou nás sprevádzal jeden z členov bratislavského ochranárskeho združenie BROZ pán Melicher. Členovia  Broz  sa  snažia  o obnovu  lokality,  rozvoľňujú kríky, aby uvoľnili cestu pre pastvu zvierat. Na

miestach, ktoré zbavili kríkov, v prvú sezónu vyrástli poniklece, rozkvitnuté hlaváčiky a mnohé iné vzácne druhy rastlín, ale darí sa tu aj mnohým druhom hmyzu, napr. motýľom, ktorým to veľmi prospieva. Tradičné hospodárenie je v týchto územiach iba ťažko nahraditeľné.

A 25.5 žiaci 2. B triedy a časť žiakov 1. D triedy navštívili územie európskeho významu Brezovské Karpaty pri obci Dobrá Voda

Väčšina okolia je porastená dubovým, bukovým a ihličnatým lesom. O to vzácnejšie sú xerotermné lúky a výčnelky skál, ktoré nám dopriali pekné výhľady do okolia. Aj tu, ako na ostatných podobných lokalitách nachádzajú miesto na život mnohé kriticky ohrozené druhy rastlín a živočíchov.

Na  niektorých  miestach  nad  obcou  prebieha  pastva, a je aj snahou ochranárov tieto plochy rozšíriť.

Na tejto exkurzii sme sa dozvedeli viac práve o význame tradičného hospodárenia pre záchranu vzácnych skvostov našej prírody, ale aj rázu krajiny, aj to, ako my ako spotrebitelia vieme ovplyvniť výzor krajiny okolo nás.