Podkategórie

Marec - mesiac knihy

Choroba je nákazlivá.

Kiež by bola i láska.

(Shakespeare)

Začína sa marec – mesiac knihy a máme za sebou týždeň slovenských knižníc tak aspoň malá inšpirácia :

Čo sa výchovy detí týka, v Dánsku vraj vedia, ako na to. Dáni sú už roky považovaní za najšťastnejších ľudí na planéte. Zo šťastných detí rastú šťastní dospelí, ktorí vychovávajú šťastné deti, a tak stále dookola.

Osvedčené metódy dánskej filozofie rodičovstva stoja na týchto pilieroch:

  • Radosť z hry
  • Číra autentickosť
  • Otvorená myseľ
  • Empatia
  • Definitívne žiadne ultimáta
  • Intimita a útulnosť

Aký lepší darček môžeme svojim deťom dať, než im pomôcť, aby z nich vyrástli sebavedomejší a schopnejší ľudia?

Kniha porovnáva systém výchovy dánskych a amerických rodičov. Píše ju totiž Američanka vydatá za Dána. Dánsky systém výchovy je zameraný na spoluprácu, vypočutie, EQ, podporu deti. Ten americky skôr na jednotlivca a súťaživosť.  Dánska výchova uplatňuje princíp hygge. Nám Európanom nie je tato výchova taká vzdialená, pre Američanov to môže byt prekvapujúce.. Dánske deti sú šťastne, lebo ich rodičia vypočujú, podporujú, motivujú k spolupráci s druhými už od škôlky, nájdu si na nich čas a prehnane ich nechvália.

Čo je to hygge a ako sa vyslovuje?

Pojem hygge je ťažko uchopiteľný. Je to, keď si dáte po náročnom dni horúcu vaňu a na nič nemyslíte. Je to, keď sa v daždivom dni zaboríte do pletenej deky a čítate si s šálkou horúceho čaju. Hygge je aj to, keď sa smejete s rodinou či priateľmi pri dobrom jedle alebo káve. Hygge je jednoducho to, čo robí váš život príjemným.

Tiež vás hneď napadlo, ako je to s výslovnosťou tohto najpoužívanejšieho slova  z dánčiny? Na internete sa dá nájsť veľa  odkazov a videí, ktoré výslovnosť slova hygge vysvetľujú. Ukazuje sa ale, že to nebude až také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Nájsť môžete veľa variantov výslovnosti, od "hýge" až po "hjůga." Anglicky hovoriacim jedincom snáď pomôže prepis "hoo-guh," ktorý sa zdá byť najbližšie správnej výslovnosti.

Ako dostať hygge aj do vášho domova?

Aby ste sa mohli cítiť uvoľnene, začnite u seba doma a obklopte sa tým, čo vo vás prebúdza pokoj a pohodu. Bez toho by to nešlo.

Vynahraďte si nedostatok svetla. Nielen v Dánsku, ale aj u nás je cez zimu málo prírodného svetla - to je na udržanie dobrej nálady potrebné doplniť inak. Samotné lustre v tomto prípade ale nestačia. Tú správnu atmosféru navodíte napríklad rozmiestnením stojacích lámp po byte, ktoré môžete doplniť aj o svetelné girlandy všemožných tvarov a farieb. Naozaj hrejivé svetlo pochádza samozrejme z krbu. Že nemáte krb? Nevadí. Svetlo zo sviečok zaženie chmúry rovnako spoľahlivo.

A už len dobrá knižka a atmosféra hygge je tu. Akú ste si vybrali vy?